Lenovo ThinkPad P16s G4 R7-PRO 350/64GB/1TB/16"/W11P (21QR0038SC)
Lenovo ThinkPad P16s G4 R7-PRO 350/64GB/1TB/16"/W11P (21QR0038SC)
Naša cena:
3.061,52 €
Že od 49.91 EUR
Vaš mesečni obrok
ali
x
275,91 €
Redna cena:
3.733,55 €
Spletna cena:
3.061,52 €
Vaš prihranek:
Popust 18,00% (672,03 €)
Garancija:
3 leta
Dobavljivost:
Dobava 1-2 dni
EAN:
198158511230
Naša koda:
NOTLE203
Splošni opis:
Processor / Chipset
CPU: AMD Ryzen AI 7 PRO 350 / 2 GHz
Max Turbo Speed: 5 GHz
Number of Cores: 8-core
Cache: L3 - 16 MB
Platform Technology: AMD PRO
Features: Integrated memory controller
Neural Processor Unit (NPU)
Neural Processor Unit (NPU): AMD Ryzen AI
NPU Performance Up To (TOPS): 50 TOPS
Total Processor Performance Up To (TOPS): 66 TOPS
Memory
RAM: 64 GB (2 x 32 GB)
Max RAM Supported: 96 GB
Technology: DDR5 SDRAM - non-ECC
Speed: 5600 MT/s
Rated Speed: 5600 MT/s
Form Factor: SO-DIMM 262-pin
Slots Qty: 2
Empty Slots: 0
Storage
Main Storage: 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), Performance
Display
Type: 16" - IPS
Resolution: 1920 x 1200 (WUXGA)
Widescreen: Yes
Image Aspect Ratio: 16:10
Image Brightness: 500 cd/m²
Horizontal Viewing Angle: +85 / -85
Vertical Viewing Angle: +85 / -85
Colour Gamut: 100% sRGB
Features: Anti-glare, Low Blue Light technology, Low Power, Eyesafe technology, 87% screen-to-body ratio, DC dimming, AICCP colour calibration
Audio & Video
Graphics Processor: AMD Radeon 860M
Max Monitors Supported: 2 external monitor(s)
Video System Features: Direct X 12
Camera: Yes
Resolution: 5 Megapixel
Camera Features: Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus, Temporal Noise Reduction, Ultrasonic Human Presence Detection
Sound: Stereo speakers, dual array microphone
Codec: Realtek ALC3287
Compliant Standards: High Definition Audio, Dolby Atmos
Audio Features: Input: Dolby Voice, 360° far-field
Input
Type: Keyboard, TrackPoint, UltraNav
Keyboard Backlight: Yes
Keyboard Layout: Slovenian
Numeric Keypad: Yes
Features: Spill-resistant, multi-touch touchpad, Copilot key
Communications
Wireless: 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4
Wireless Controller: MediaTek Wi-Fi 7 MT7925
Network Interface: Gigabit Ethernet
Ethernet Controller: Realtek RTL8111EPV
Features: Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2)
Battery
Technology: Lithium polymer
Capacity: 52.5 Wh
AC Adapter
Input: AC 100-240 V (50/60 Hz)
Output: 65 Watt
Connections & Expansion
Interfaces Details: USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1 (Always On)
2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0)
HDMI (4K support)
Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm)
LAN (RJ-45)
Software
Software Included: Lenovo AI Now
Microsoft Copilot: Yes
Miscellaneous
Colour: Black
Case Material: Polycarbonate (bottom), carbon fibre (top), glass-fibre (top), polycarbonate (top), carbon fibre (bottom), 30% post-consumer recycled plastic (top), 30% post-consumer recycled plastic (bottom)
Security: Microsoft Pluton Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader
Features: Administrator password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, bottom cover tamper detection
Theft/Intrusion Protection: Security lock slot (cable lock sold separately)
Security Slot Type: Kensington nano security slot
Included Accessories: USB-C power adapter
Compliant Standards: RoHS, FIPS 140-2, TCG Certified, Eyesafe Certified 2.0
Localization: Region: Croatia
Manufacturer Selling Program: Lenovo TopSeller
Dimensions & Weight
Dimensions (WxDxH): 35.97 cm x 25.17 cm x 2.35 cm
Weight: 1.71 kg
Sustainability Information
TCO Certified: - TCO Certified, generation 10, for notebooks
EPEAT Compliant: EPEAT Gold
ENERGY STAR Certified: Yes
Carbon Footprint: 192 kg carbon emissions
Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e): 29
PAIA Version: 1.4.7
Manufacturer Warranty
Service & Support: Base warranty - 3 years - pick-up and return
Base warranty - battery - 1 year
Extended warranty - 3 years - on-site - response time: next business day
| Processor / Chipset | |
| CPU: | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 / 2 GHz |
| Max Turbo Speed: | 5 GHz |
| Number of Cores: | 8-core |
| Cache: | L3 - 16 MB |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| Neural Processor Unit (NPU): | AMD Ryzen AI |
| NPU Performance Up To (TOPS): | 50 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS): | 66 TOPS |
| Memory | |
| RAM: | 64 GB (2 x 32 GB) |
| Max RAM Supported: | 96 GB |
| Technology: | DDR5 SDRAM - non-ECC SO-DIMM 262-pin |
| Speed: | 5600 MT/s |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 0 |
| Storage | |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), Performance |
| Display | |
| Type: | 16" - IPS |
| Resolution: | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 500 cd/m² |
| Colour Gamut: | 100% sRGB |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor: | AMD Radeon 860M |
| Max Monitors Supported: | 2 external monitor(s) |
| Video System Features: | Direct X 12 |
| Camera: | Yes |
| Resolution: | 5 Megapixel |
| Camera Features: | Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus, Temporal Noise Reduction, Ultrasonic Human Presence Detection |
| Sound: | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec: | Realtek ALC3287 |
| Input | |
| Type: | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Layout: | Slovenian |
| Numeric Keypad: | Yes |
| Features: | Spill-resistant, multi-touch touchpad, Copilot key |
| Communications | |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Controller: | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 |
| Network Interface: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller: | Realtek RTL8111EPV |
| Battery | |
| Technology: | Lithium polymer |
| Capacity: | 52.5 Wh |
| AC Adapter | |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 65 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details: | USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1 (Always On) 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) HDMI (4K support) Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) LAN (RJ-45) |
| Miscellaneous | |
| Colour: | Black |
| Case Material: | Polycarbonate (bottom), carbon fibre (top), glass-fibre (top), polycarbonate (top), carbon fibre (bottom), 30% post-consumer recycled plastic (top), 30% post-consumer recycled plastic (bottom) |
| Security: | Microsoft Pluton Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features: | Administrator password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, bottom cover tamper detection |
| Theft/Intrusion Protection: | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type: | Kensington nano security slot |

